- Reklama -ženy
- Reklama -ženy

Osm nejdůležitějších kroků při zakládání nové zahrady

spot_img

Založení nové zahrady nebo rekonstrukce té stávající je pro každého zahrádkáře velká výzva. Na co si dát pozor, kdy si na to troufnout sám a co všechno může ztížit následnou údržbu?

Často se stává, že než se dopracujeme k perfektní zahradě, se kterou jsme spokojeni, trvá to mnoho let a vyžaduje to i tvrdou dřinu. Není divu, že jediná zahrada může projít hned několika proměnami. Jednoznačně lze říci, že zahrada se vyvíjí spolu s námi. Její budoucí vzhled je totiž do velké míry ovlivněn současnými trendy a našimi aktuálními požadavky.

Zakládáme-li novou zahradu na ploše bez jakéhokoli porostu, například při novostavbě rodinného domu, může být absence zeleně a jiných prvků do jisté míry výhodou. Na druhé straně i rekonstrukce již existující zahrady je zajímavou zkušeností, přičemž její největší výhodou bývá právě již přítomná rozrostlá zeleň, která „nové“ zahradě dává doslova náskok v desítkách let.

Výroba zídky v zahradě

Svépomocí nebo s architektem?

Pokud patříte mezi milovníky zahradničení, určitě si svou vysněnou zahradu naplánujete i vytvoříte svépomocí, ale v některých složitějších případech je oslovení odborníka opravdu namístě. Zahradní architekt vám pomůže is technickými záležitostmi, které s tvorbou zahrady souvisí, dokáže navrhnout efektivní hospodaření s vodou, naplánuje závlahový systém. Projekt i rady odborníka mnohdy ušetří nemalé finance. V případě komplikovaného svažitého pozemku je užitečným odborníkem statik, který pomůže s navržením řešení, jak zpevnit svah. Cena projektové dokumentace se odvíjí od velikosti pozemku i od složitosti řešení, obvykle však začíná na asi 650 €.

Vyberte si svůj styl

Častým problémem zahrad bývá překombinování různých stylů, které si dokonce i odporují. Minimalistický charakterizuje jednoduchá kompozice, hodí se k moderní architektuře. Přírodní a permakulturní styl podporují život nejen v zahradě, ale také v blízkém okolí. Stále většímu zájmu se těší i pěstování vlastního ovoce a zeleniny, byť jen na určité části pozemku.

Pokud máte o stylu jasnou představu, držte se pouze toho jednoho po celou dobu tvorby budoucí zelené oázy. Zohledněte i vzhled domu a umístění zeleniny, byť jen na určité části pozemku.

Pestrá kompozice

Dá se vaše zahrada celá obsáhnout z jediného místa? Potom je zřejmě nedostatečně členitá a může vás zakrátko začít nudit. Každý pozemek, dokonce i sebemenší, je dobré rozdělit na zóny s odlišnou tematickou náplní. V každé části se tak můžete věnovat jiné činnosti. Oddechová zóna bývá soustředěna například na terase u domu, ale někdy oceníte i soukromí ve větší vzdálenosti od dění. Oblíbeným zákoutím je koutek pro děti, odpočinkový trávník, květinové záhony nebo užitkové sekce.

NÁŠ TIP

Jednotlivé části zahrady nemusí být pevně odděleny, často stačí použít jen optický předěl v podobě například květinového záhonu.

Barevné záhony v zahradě

Blue inflatable pool on the lawn of country garden

S materiály opatrně

Když jste se v nějaké zahradě necítili docela dobře, možná to bylo tím, že působila chaoticky. Za tím často stojí překombinovanost barev i materiálů. Obecně platí, že ve středně velké zahradě se nemají použít více než tři druhy různých materiálů. Pokud to jen trochu jde, opakujte stejné nebo podobné materiály nejen při drobných stavbách, ale i přímo na zahradě. Oblíbenou trojicí bývají například kámen, cihly a dřevo.

NÁŠ TIP

Chcete-li celý prostor domu i zahrady vizuálně sjednotit a zharmonizovat, použijte při tvorbě zahrady materiál i barvy z fasády.

Stávající zeleni dejte šanci

Pozemek se stávající vegetací berte spíše jako výhodu, i když bude nutné se rozhodnout mezi rostlinami, kterým dáte druhou šanci v nově vznikající zahradě, a těmi, se kterými se rozloučíte. Již vzrostlé stromy mají oproti nově vysázeným náskok v růstu několik desetiletí.

Zahradě dají třetí rozměr a měřítko, v létě poslouží jako zelený slunečník, pod kterým se rádi schováte. Dokonce i přestárlé ovocné dřeviny se po pečlivém a správně provedeném řezu odvděčí tvorbou nových větví, které ještě zvládnou bohatě plodit.

Nevíte co zasadit? Projeďte se po okolí a rychle zjistíte, které rostliny či stromy prospívají v jiných zahradách. S největší pravděpodobností se jim bude dařit i v té vaší.

Zahrada začíná stavbou

Přestože si většina zahrádkářů spojuje založení zahrady jen s výsadbou rostlin, úplným základem jsou spíše stavební úpravy. Právě ony rozhodnou o funkčnosti celé zahrady. Než se vydáte na nákup rostlin, je nutné vyřešit zpevněné povrchy a umístění drobných staveb v podobě garáže, domečku na nářadí nebo třeba dřevárny.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora