- Reklama -ženy
- Reklama -ženy

Ženské tělo má odlišné požadavky na vitamíny

spot_img

Výzkumy upozorňují, že téměř třetina všech žen trpí nedostatkem jedné nebo více základních živin. Jedná se zejména o vitamíny a minerální látky, jejichž absence v těle něžného pohlaví může způsobit stavy nedostatku energie a únavy.

Vitamin C je ideální pro podporu imunitního systému, vitamin A zlepšuje zrak a zdraví pokožky. Kvalitu kůže zlepšuje vitamín E.
Studie jdou ještě dál a varují, že s přibývajícím věkem se nedostatek vitamínů ještě více zvyšuje.

Co ovlivňuje nízký příjem vitamínů?

Předpokládá se, že příjem takzvaných mikroživin souvisí s více faktory. Jedná se zejména o ekonomické postavení, sociální, kulturní podmínky a osobní zvyky. Nižší konzumace vitamínů a minerálních látek souvisí například s konzumací vysoce zpracovanou stravou s nízkým obsahem čerstvé zeleniny a ovoce. Ohroženy v tomto směru jsou také veganky a vegetariánky, ženy s podváhou, během těhotenství, dámy nad 65 let, ale i ty ženy, které drží různé druhy drastických diet.

Mezi nejdůležitější živiny, které by neměly chybět v „domácí“ lékárničce každé ženy patří vitamíny A, C, D, E a K. Rovněž i vitamíny ze skupiny B, zejména thiamin a vitamín B12. Kromě toho by něžnější polovička lidstva měla přijímat minerální látky železo, vápník, hořčík, jód a omega-3 mastné kyseliny.

vitamín D, covid-19
ČTĚTE VÍCE
Které vitamíny je třeba doplňovat v zimě?
Bojují proti rakovině a omlazují pleť

Vitamíny A, C a E patří do kategorie silných antioxidantů. To znamená, že účinně bojují proti volným radikálům, které poškozují zdraví srdce, očí, pokožky a mozku. Nejhorší nemocí, kterou může oxidační stres z nedostatku antioxidantů způsobit je rakovina. Vitamin C je ideální pro podporu imunitního systému, vitamin A zlepšuje zrak a zdraví pokožky.

Kvalitu kůže zlepšuje vitamín E. Tato mikroživina se označuje jako elixír mládí, který je rozpustný v tucích. Kromě péče o kůži podporuje také zdravý vzhled vlasů, ale také kostí. Vitamin E se nachází v semenech rostlin, ořechách, rostlinných olejích, čerstvé listové zelenině, ale také vajíčkách a másle.

Protivirové vitamíny pomohou i kostem

Vitamin A se považuje za klíčovou proticovidovou živinu. Zajímavé je, že jde o jediný vitamín, kterému se připisuje důležitá úloha při redukci tělesné hmotnosti. Proti virům bojuje zejména posilováním obranyschopnosti organismu. Nesmíme zapomínat, že tento áčkový vitamín podporuje i fungování nervů, čímž zlepšuje celkovou duševní kondici.

Vitamin D chybí zejména ženám, které trápí osteoporóza. Nemoc řídnoucích kostí se může ozvat po těhotenství nebo v menopauze. Pevnější kosti si tedy žádají větší množství vitamínu D, který má několik druhů. Zvláště preferovaný je v současnosti vitamín D3, který se nachází ve vejcích, mléčných výrobcích, houbách. Jeho tvorbě pomůže i krátký pobyt na slunci, dokonce i v zimě. Nedostatek vitamínu D se projevuje únavou a objevují se u žen, které mají kancelářskou práci a tráví spoustu času v uzavřených prostorách.


Znáte vitamín, který pokoří únavu u seniorů?
Podceňovaná živina, která přece překvapí

Vitamin K je jakousi popelkou v rámci všech mikroživin. Věnuje se mu totiž minimum pozornosti, přičemž jeho účinky v žádném případě nepatří mezi okrajové. Posiluje silné kosti, srážlivost krve a podporuje zdraví srdce. Vitamin K je nezbytný pro normální metabolismus a nachází se v zelenině a mléčných výrobcích. Vysoké množství vitamínu K je také v zelí, brokolici, rybách, vejcích a sýrech. Ženské tělo má zvláště vysoké požadavky i na vitamíny řady B.

Close-up detail of a man shopping in a supermarket

Bohužel, v souvislosti s těmito látkami se v laické veřejnosti rozšířil mýtus o tom, že z vitamínů B se tloustne. Přestože je pravdou, že se používá při nechutenství, jedních dechům je třeba dodat, že je nezbytný při štěpení tuků a cukrů. Jelikož ženy jsou náchylnější k anémii více než muži, přimět by měly větší množství vitamínu B12 a minerální látky železa. Vitamíny B jsou v rýži, celozrnném pečivu, kvasnicích a semenech rostlin.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora