- Reklama -ženy
- Reklama -ženy

Covidový zápal plic? Při rozhodování, zda do nemocnice, pomůže aplikace

spot_img

Je možné bezpečně léčit vybrané pacienty s covid pneumonií v pohodlí domova? Univerzitní nemocnice v Martině toto řešení otestovala a má slibné výsledky. Jedná se o aplikaci s názvem MEDasistent. Její vznik inicioval primář z martinské nemocnice, který léčí covidové pacienty. Může výrazně napomoci ulehčit lékaře a nemocniční oddělení během aktuálně probíhajícího kritického období pandemie.

Lékař má v aplikaci MEDasistent k dispozici pacientům naměřené výsledky v přehledně zpracované digitální podobě.
Asseco Central Europe ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě, Jesseniovou lékařskou fakultou Univerzity Komenského v Martině a Univerzitní nemocnicí Martin přicházejí s inovativní technologií, která umožňuje monitorovat, analyzovat a vyhodnocovat stav pacienta v reálném čase bez nutnosti hospitalizace v nemocnici.

Aplikace pro ošetřujícího lékaře funguje jako „virtuální covid oddělení“. Umožní monitorovat zdravotní stav pacientů na dálku, zkrátit dobu hospitalizace a zachytit nepříznivý vývoj onemocnění. Je určena pro covidové pacienty s lehčím, příp. středně těžkým průběhem. Cílem je ulehčit zdravotní personál, uvolnit nemocniční kapacity pro vážné případy a v neposlední řadě tak šetřit zdroji nemocnice. Takový pacient už nebude nucen strávit dlouhé dny v nemocnici a může se bezpečně léčit v domácím prostředí.

„Už po první vlně pandemie na jaře předminulého roku vznikla myšlenka vytvořit řešení, které by optimalizovalo včasný příchod a délku pobytu covidových pacientů v nemocnicích během pandemie. Spolu s partnery jsme vytvořili mobilní aplikaci MEDasistent, jejíž výhody již během druhé vlny pandemie ověřili v naší spádové oblasti desítky pacientů. Jen část z nich bylo nakonec nutné hospitalizovat,“ řekl MUDr. Ivan Kocan, PhD, primář na Klinice pneumologie a ftizeologie Univerzitní nemocnice v Martině a Jesseniově lékařské fakultě Univerzity Komenského v Martině, který celý projekt pilotně testoval.

Jak léčit COVID-19 doma? Konkrétní rady, co dělat
Lékař má v aplikaci MEDasistent k dispozici pacientům naměřené výsledky v přehledně zpracované digitální podobě, díky čemuž dokáže rychle, efektivně a v pravidelných intervalech monitorovat jeho aktuální stav a navrhovat další postup léčby. S využitím aplikace bylo již odléčeno 82 pacientů, 39 mužů a 43 žen, s průměrným věkem 48,7 roku. 97,5 % z nich mělo COVID pneumonii. 69 pacientů nebylo hospitalizováno vůbec a při průměrné délce hospitalizace 11 dní se tak ušetřilo 772 lůžkodní. U ostatních 13 pacientů se ušetřilo 53 dní, které strávili v domácí léčbě. Následně museli být v důsledku zhoršujícího se zdravotního stavu hospitalizováni. Celkem to představuje až 825 ušetřených lůžkodní za 3 měsíce.

3D Illustration Concept of Human Respiratory System Lungs Anatomy

V první fázi projektu, která nadále probíhá, bude pacient zaznamenávat svůj aktuální zdravotní stav, resp. výsledky měření (SpO2, tlak, teplota, celkový stav pacienta), do dotazníku aplikace MEDasistent. Celý systém je parametrický, lze nastavit hraniční hodnoty u zdravých pacientů a upravit je u chronicky nemocných. „Aplikace je již v App Store a Google Store dostupná široké veřejnosti a umožní všem pacientům, které sleduje jejich lékař průběžně monitorovat zdravotní stav a včas zachytit nepříznivý vývoj onemocnění. Toto je velmi důležité, protože brzké zachycení zhoršení zdravotního stavu pomůže předejít zdravotním komplikacím,“ tvrdí docent Martin Donoval ze Slovenské Technické Univezity v Bratislavě.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora