- Reklama -ženy
- Reklama -ženy

Světový den proti rakovině: Ostraňme rozdíly v péči o onkopacienta

spot_img

Každoročně, dne 4. února, si připomínáme Světový den proti rakovině. K této tradiční iniciativě se pravidelně přidává i Liga proti rakovině, pro kterou je aktuální rok v pořadí 32. rokem její existence na Slovensku. Cílem je tentokrát mluvit o poskytnutí lepšího přístupu k péči o onkologické pacienty. „Close the care gap“ nebo „Odstraňme rozdíly v péči“ je tématem kampaně jednoho z nejdůležitějších dnů povědomí o rakovině.

Iniciativa odhaluje významné bariéry související se socioekonomickými faktory, které mnohým lidem brání v přístupu k život zachraňujícím preventivním službám, diagnostice, léčbě a péči. Tyto bariéry jsou způsobeny kulturním kontextem, geografickou polohou, genderovými normami, úrovní příjmu a vzdělání, diskriminací nebo předpoklady na základě věku, pohlaví, sexuální orientace, etnické příslušnosti, zdravotního postižení a životního stylu – a vedou k velkým rozdílům v rizicích vzniku a přežití onkologického onemocnění.

Například šance na přežití rakoviny prsu může být vyšší než 90 %, pokud žena pravidelně chodí a vyšetření a rakovina se zjistí v časných stadiích. Ženy žijící ve venkovských oblastech čelí například. velké vzdálenosti, aby mohli cestovat do pečovatelského centra, které poskytuje screening. Často si musí vzít volno v práci nebo najít podporu pro péči o děti. To může vést k tomu, že se o své rakovině dozví až v pokročilém stadiu.

Efektivní a dostupné onkologické služby zachrání nespočet jednotlivců před předčasnou a často bolestivou smrtí. Větší rovnost ve zdravotní péči také posílí rodiny a komunity, prospěje ekonomice a nabízí úspory v rozpočtech na zdravotnictví.

„Na rozdíl od méně rozvinutých zemí, kde je například v důsledku chudoby či jiných okolností znemožněn přístup k péči, podle dostupných výsledků o absolvování preventivních prohlídek či screeningových programů si Slováci dostatečně neuvědomují benefity možnosti screeningů. Nevyužívají dostatečně možnosti předcházet onkologickým onemocněním. Pokud potřebujete informace, radu, povzbuzení, pomoc v řešení složitých situací v souvislosti s diagnózou onkologického onemocnění, nebo se chcete informovat ohledně prevence, Onkoporadna Ligy proti rakovině slouží právě k tomuto. Na bezplatné lince 800 11 88 11 se můžete obrátit na zkušené lékaře, psychology, výživové asistenty a sociálně-právní poradce, kteří odpoví na vaše otázky,“ uzavírá Eva Kováčová, výkonná ředitelka Ligy proti rakovině.

Young woman in bed suffering from cancer. Thoughtful woman battling with tumor looking out of window. Young patient with blue headscarf recovery in hospital on bed.

O Světovém dni boje proti rakovině

Světový den boje proti rakovině se koná každý rok dne 4. února. Letos navazuje na úspěch loňské kampaně, v jejímž rámci se ve 116 zemích uskutečnilo více než 840 aktivit, včetně rozsvícení 152 památek v 91 městech, které byly na Světový den boje proti rakovině osvětleny oranžovou barvou. Sdílelo se více než 20 tisíc článků v tisku ve 156 zemích a téměř 700 tisíc příspěvků na sociálních sítích, včetně příspěvků od lidí na nejvyšších pozicích, jako například od amerického prezidenta Joea Bidena, francouzského prezidenta Emanuela Macrona a britského premiéra Borise Johnsona.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora