- Reklama -ženy
- Reklama -ženy

Rychlé chůze se už nebojím. Našla jsem si cestu k pohybu i stravě bohaté na vápník

spot_img

Rytmus a temperament má v těle. Málokdo by řekl, že právě to ji zrazuje. Její oporou je hudba a zpěv, a to nezmění ani slabé kosti. Osteoporóza zpěvačku Brigitu Szelidovou Čikoš prostě nezlomí.

Hned po porodu jsem šla na operaci, kde mi vybrali všechny ženské orgány – dělohu a vaječníky. Toto byl asi spouštěč.
Co předcházelo vašemu onemocnění?

Moje máma měla osteoporózu, tušila jsem, že v budoucnu můžu mít problém s touto nemocí i já. Myslím, že průběh urychlilo i mé těhotenství ve vyšším věku. Druhého syna jsem porodila jako čtyřicetiletá. Už během těhotenství se lékařům nezamlouval stav děložního čípku. Hned po porodu jsem šla na operaci, kde mi vybrali všechny ženské orgány – dělohu a vaječníky. Toto byl asi spouštěč. Vážnější problémy se objevily o pár let později.

Věděli jste tedy, že by se vás mohla osteoporóza týkat…

Ano, začala jsem si dávat pozor na stravu. Zařadila jsem do jídelníčku více mléčných výrobků a začala jsem vitamíny doplňovat i pilulkami. Přesto se objevily problémy s plotýnkami a bolestí zad. To byl pro lékaře signál, aby mě poslali k vyšetření kostí. Teď mám 55 let a potvrzenou diagnózu, nemoc je však pouze v počátečním stadiu. Kdybych nedbala na vápník a vitamín D ve stravě, určitě by byl můj stav horší.

Jakým způsobem jste se rozhodl s diagnózou bojovat?

Group of young friends hikers with backpacks in the forest, walking in nature

Když jsem měla problémy s plotýnkami, moc jsem se bála jakéhokoli prudšího pohybu. Omezovala jsem se téměř ve všem. Raději jsem nikam nešla, aby se mi náhodou nic nestalo. Nebyla jsem rozhýbaná a cítila jsem, že to není správné. Rozhodla jsem se pro opačný přístup. Pohyb každý potřebuje, je to energie, která rozhýbe duši i tělo. S dcerou jsme si koupili běžící pás – ona na něm běhá, já chodím. S dcerou spolu cvičíme a chodíme na delší procházky do přírody. Ona dbá také na vyváženou stravu bohatou na vápník. Moc mi pomáhá. Nyní se cítím v každodenním životě mnohem jistěji.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora