Voda, spánek, jídlo i genetika
Zdravé, zářivé a mladistvé pokožce pomáhá kvalitní jídlo. Pravidelná strava musí být vyvážená a pestrá, v souladu s obecnými zásadami zdravého stravování. K tomu není třeba zapomínat na přiměřený pohyb, aby se prokrvením kůže do ní dostaly výživné látky a odplavily se ty škodlivé produkty metabolismu. Málo stresu – to se ale snáze říká, jak realizuje J A základem hydratace je i pitný režim. Dopomoci si můžete i pravidelnou masáží pokožky, pomáhají také pleťové masky, kyslíková terapie a velmi prospěšný je dlouhý a hluboký spánek. Výraznou roli k dosažení přirozeně zářivého vzhledu hrají také kosmetické produkty. „Avšak asi největší vliv na kvalitu pokožky má vaše genetika, různé predispozice, alergie, atopie i prostředí, ve kterém žijete,“ říká PharmDr. Veronika Šimunková, PhD., která působí na UK – FaF a zabývá se výzkumem dermálními polotuhými léky.
Vzhled kůže jako varovný signál
Občas děláme všechno správně. Alespoň si to myslíme. A přesto může přijít onemocnění a právě pokožka může být varovným signálem, že se v našem nitru něco děje. Pokožka začne svědit, červenat, změní tvar, elasticitu, může začít hrubnout a působit dehydrovaně. Příčin, proč je pokožka suchá a svědí, může být hned několik. Nedostatečný pitný režim, nevhodná strava, oblečení ze syntetiky, ale také „kvalita ovzduší, užívání léků, časté používání abrazivních přípravků, nepravidelná nebo nepostačující dostatečná hydratace a relipidace kůže,“ dodává profesorka Šimunková. Suchá pokožka je následkem nesprávné funkce její vnější vrstvy a potřebuje dodat nejen chybějící lipidy, ale také hydrataci. „Proto jsou vhodné přípravky, které dodávají obě složky, kvalitní lipidy a ceramidy kombinované s hydrofilní složkou, ideální is přísadou látek, které napomáhají následnému udržení vlhkosti v kůži po aplikaci (např. urea, glycerolu…). Zevnitř je péče o pokožku dána jednoznačně kvalitou stravy,“ upozorňuje Veronika Šimunková.
Kloupající pata
Nejsilnější pokožka na našem těle se nachází na chodidlech a nejtenčí na víčkách. Pokud obsah vody v její vnější vrstvě klesne pod kritickou hladinu, pokožka začne kromě suchosti i šupinatět, tento jev se nazývá hyperkeratóza. A při hyperkeratóze je třeba zintenzívnit péči o postižená místa častějším nanášením ošetřujících přípravků, v závislosti na množství tvořených šupin využívat keratoplastika a keratolytika. „Své místo zde mají změkčující krémy, masti, nebo speciální tělová mléka, která na kůži vytvářejí dostatečnou hydratační i lipidovou vrstvu. Je však třeba vyloučit jakoukoli parfémovanou kosmetiku, která může být dráždivá. Nánosy odumřelých vrstev je vhodné pravidelně odstraňovat keratoplastikami nebo keratolytiky, v kombinaci s mechanickými metodami – hlavně na patách,“ radí PharmDr. Šimunková. Totiž, i když se zdá, že jde spíše o estetický problém, v krajních případech může dojít k prasknutí pokožky na patě, potom k následnému krvácení a bolesti.
Co je Urea?
Urea (močovina) je známá zvlhčovací a exfoliační látka, která vzniká přirozeným způsobem, následkem metabolické činnosti našeho organismu na buněčné úrovni. Jedná se o přirozenou součást pokožky, kde se účastní udržování její hydratace, jako zdroj přirozeného hydratačního faktoru. Urea se již staletí bezpečně používá k udržování zdravé pokožky ak léčbě různých onemocnění. Klinické studie potvrdily její kladný efekt v rámci péče o pokožku. Je výrazným faktorem podílejícím se na zachování hydratace kůže, proto se široce využívá v kosmetickém průmyslu. Třeba ji ale umět správně indikovat a používat. „V nižších koncentracích napomáhá zadržování vody ve vnějších vrstvách pokožky ak udržování požadované hydratace kůže. Vysoké koncentrace (nad 20%) mohou již působit keratoplasticky (změkčující účinek na odumřelé kožní buňky = snazší odstranění z postiženého místa), nebo až keratolyticky (přímý rozklad odumřelých buněk, přípravky vhodné pro aplikaci na extrémně hrubá místa – lokty, paty je není vhodné aplikovat na citlivou pokožku, podrážděnou, ekzém, rozškrábaná ložiska a podobně…,“ vysvětluje PharmDr. Veronika Šimunková.
https://finmag.info/kdo-je-satoshi-nakamoto-zakladatel-bitcoinu/
https://finmag.info/karta-zamestnaneckych-benefitu-lemonpay/
https://financerevue.cz/benzin-uz-prekonal-hranici-18-eura-za-litr-cena-za-naftu-klesla-ale-jen-o-malo/