- Reklama -ženy
- Reklama -ženy

Kuchyňské roboty v redakčním testu: Co byste o nich měli vědět a jak si vybrat ten nejlepší

spot_img

Vyhněte těsto na chléb, vyšlehají dokonalý sníh a vymíchají krém, ve kterém nezůstane ani ta nejmenší hrudka. Marně byste ve svém okolí hledali ruce, které bez únavy udělají stejnou práci. Než si však vyberete svého favorita, udělejte si jasno v tom, co od něho čekáte.

Lepší než kdykoli dosud

Spolehlivé roboty s výklopným ramenem už dávno nejsou jen oporou velkých kuchyní a vývaroven. V odlehčené, zmenšené podobě pronikly i do našich domácností. Výrobcům však trvalo dlouhá léta, než se jim podařilo kuchyňské roboty vyladit tak, aby byly i cenově dostupné, i snesly nároky menších i větších domácností.

Přečtěte si také
Ergonomie kuchyně: Jak si naplánovat a zařídit pracovní prostor
Již několik let neplatí pravidlo, že dobře odvedenou práci můžete očekávat pouze od celokovového stroje s puncem vyhlášené značky. Technologie a konstrukce jsou natolik vyspělé, že spolehlivost a výkon můžete očekávat iu lehkých modelů z plastu. S úsporou peněz a dobrým pocitem z toho, že máte chytrého pomocníka k ruce.

Ruka pouští stolní mixér
Zdroj: Bosch

Co byste měli vědět

Podpora

Čím více za robot zaplatíte, tím více by vás mělo zajímat, co s ním bude po letech. Je možné přikoupit mísu, šlehací metlu či náhradní kryt? Objednal jsi šikovný soused náhradní motor nebo elektroniku, pokud se mu po záruce robot pokazil? Některé značky jsou na tom mnohem lépe než ostatní. Nenechávejte to náhodě a sondujte.

Výkon

Kuchyňské roboty nejčastěji selhávají při přetížení. Zatímco chytrá elektronika může ochránit sebe i motor bez újmy, jinde se musíte spolehnout na svůj cit a sluch. Zejména patříte-li k těm, co od začátku počítají s hnětením hustého těsta, které lze zabrat každému
stroji – i specializované pekárničce s krátkými háky.

Mísa

Mísa z nerezavějící oceli je věčná, skleněná má svůj nepřehlédnutelný šmrnc a v plastové nakyne těsto mnohem rychleji než v kovové. Je fajn, pokud vám výrobce přibalí k robotu dvě mísy současně, a je prozíravostí, pokud si k méně vybavenému modelu druhou mísu pořídíte ihned při koupi. Všechno začne dávat smysl, když odložíte stranou vyšlehané bílky.

Přečtěte si také
Stolní mixéry v redakčním testu. Jak se zorientovat v dnešní nabídce?
Převodovka

Je přirozené, že výkon motoru ústí ve výklopném rameni, kde se metla
i hák na hnětení pohybují po spirálové dráze. Pokud však výrobce vyústil převod i v čele či záhlaví ramene, a to na jednom, dvou či dokonce
třech místech, počítat můžete is mixováním, sekáním, strouháním
či mletím – prostřednictvím přibaleného i doplňkového příslušenství.

Údržba

Tak jak je zvykem u jiných kuchyňských spotřebičů, ani u kuchyňských robotů se neočekává povinná údržba. Převodovka je s přebytkem maziva na celou životnost robota uzavřena v komoře, abyste si nemuseli dělat starosti s pravidelnou generálkou. Výrobci stále častěji používají i bezuhlíkové motory.

Omezení

Chrome planetary mixer close up on white background

Myslete na to, že úplný rozsah rychlostí motoru není určen pro všechny přibalené nástroje a příslušenství. Nahlédněte pro jistotu do návodu, abyste v nevědomosti nepřekračovali otáčky tam, kde by mohly způsobit předčasné opotřebování. Zejména kupujete-li stroj s mimořádně širokou výbavou.

Pro praváky i leváky

Ovladač na pravé straně a zámek ramene na levé, obě vlevo či opačně? Pokud se počítáte k levákům nebo chcete v pohotovosti parkovat robot na levé straně kuchyňské linky, představte si, jak to bude se zvoleným modelem fungovat. Někdy vás nešikovně umístěné ovládání může při výběru usměrnit.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora