Jak vytopit koupelnu efektivně a zároveň stylově? Bude lepší topný žebřík nebo sálavý panel? Podle čeho zvolit optimální rozměry a vhodný výkon? Poradíme vám, jak si vybrat správný koupelnový radiátor.
Rozměry a výkon
Při výběru radiátoru do koupelny byste si měli nejprve ujasnit, jak jej budete využívat. Pokud k vyhřátí místnosti slouží podlahové vytápění a na radiátoru budete jen sušit ručníky, nemusíte se zajímat o jeho tepelný výkon. Podle počtu osob v domácnosti byste však měli vybrat vhodné rozměry, které umožní zavěšení všech ručníků tak, aby se nepovalovaly v koupelně, byly rychle suché a příjemně teplé.
„Pro dvoučlennou domácnost stačí radiátor o výšce 100 až 120 cm, čtyřčlenná rodina už potřebuje typ o výšce kolem 180 cm, nejméně však 150 cm. S ohledem na rozměry nejčastěji používaných osušek bývá většinou vhodná šířka radiátoru 60 cm,“ doporučuje Jiří Štekr, zástupce firmy Zehnder.
Přečtěte si také
Jak bude vypadat moderní koupelna podle nejnovějších trendů
Pokud bude radiátor sloužit také k vytápění, musí mít potřebný výkon a tomu odpovídající velikost. „Vhodný tepelný výkon by vám měl v novém nebo rekonstruovaném domě určit projektant, můžete si jej ale přibližně vypočítat i sami tak, že objem místnosti v m3 (délka × šířka × výška) vynásobíte při novostavbě koeficientem 40, při starší stavbě koeficientem 50. Výsledné číslo bude představovat potřebný výkon ve wattech,“ radí Jiří Štekr.
Hnědo béžová moderní koupelna
Do koupelny je třeba volit sálavé panely vhodné do vlhkých prostor. Zjistíte to podle tzv. stupně krytí, který se označuje zkratkou IP a dvouciferným číslem – proti stříkající vodě jsou odolné panely s krytím IP24 a vyšším. Instalace do vlhkých prostor má svá pravidla a měl by ji provádět pouze kvalifikovaný elektrikář. Zdroj: Fenix
Způsob ohřevu
Typ vytápění je dalším důležitým hlediskem při výběru koupelnového topného tělesa. Radiátory se dělí na teplovodní, kombinované a elektrické. „Teplovodní radiátory jsou připojeny na centrální teplovodní otopnou soustavu. Kombinované typy jsou rovněž připojeny na otopnou soustavu, takže v nich cirkuluje topná voda ze systému, navíc jsou však vybaveny také elektrickou topnou tyčí, která umožňuje topit mimo topnou sezónu pomocí elektrické energie. Čistě elektrické radiátory jsou z hlediska instalace nejjednodušším typem. Z výroby jsou naplněny topným médiem a připojují se do elektrické sítě buď napevno, nebo pomocí zástrčky,“ vysvětluje zástupce firmy Zehnder.
Přečtěte si také
Cihly v koupelně se není třeba bát. Designérka vysvětluje, proč je tomu tak
Kromě radiátorů si můžete zvolit také elektrické sálavé panely. Ty na rozdíl od radiátorů nejsou naplněny tekutinou, ale teplo se v nich produkuje na principu elektrického odporu (podobně jako např. u elektrických podlahových rohoží). Rozdíl je i ve způsobu předávání tepla – zatímco u radiátorů převažuje konvekce, tedy proudění, u sálavých panelů, jak již napovídá jejich název, se teplo předává zejména sáláním.
Moderní designový kovový radiátor v koupelně
Zdroj: Zehnder Group
Nejen k zavěšení na zeď, ale také k optickému rozdělení prostoru můžete využít radiátor Zehnder Subway. Jeho rovnoměrně vzdálené trubky působí harmonicky a určují jeho čistý design. K dispozici je v 50 barevných odstínech, jakož i v chromovaném i nerezovém provedení. Cena za radiátor 180×60 cm pro teplovodní vytápění je 604 €. www.zehnder.cz
Sálání nebo konvekce?
V čem se tyto dva způsoby předávání tepla liší? Při konvekčním topení se od topného tělesa ohřívá vzduch, který proudí směrem vzhůru ke stropu a částečně ochlazený se vrací zpět k podlaze. Při sálavém vytápění se vzduch neohřívá (tepelné záření jím volně prochází) a teplo se předává přímo pevným předmětům a povrchům (a také lidem), podobně jako teplo sálající z ohně nebo ze slunce. Teprve od nich se druhotně ohřívá okolní vzduch. Žádné vytápění přitom není jen konvekční ani čistě sálavé, u jednotlivých typů však jedna ze složek převažuje.
Pokud se bude radiátor využívat k vytápění koupelny, musí mít potřebný výkon a tomu odpovídající velikost. Pokud místnost vyhřívá podlahové vytápění, nemusíte se zajímat o tepelný výkon radiátoru. Jeho rozměry byste měli zvolit podle počtu osob v domácnosti, resp. ručníků, které se na něm budou sušit.
U sálavých panelů má na výšku podílu konvekční složky vliv například i jejich umístění – konvekce je vyšší při instalaci na stěně než na stropě. Tam, kde chcete maximalizovat sálavou složku, je tedy vhodnější umístit panely na strop.
„V koupelně je optimálně osadit panel na zeď tak, abyste vnímali příjemné tepelné záření na co největší části těla, i když to znamená zvýšení konvekční složky na úkor sálavé. Neznamená to však ztrátu energie ani nižší účinnost, pouze procentuální změnu poměru režimů přenosu tepla.
https://financeblog.cz/zhodnotte-sve-penize-investovanim-do-p2p-pujcek/
https://byznys.net/proc-je-dulezite-aby-firma-mela-funkcni-zakaznicky-servis/
https://financerevue.cz/eu-se-nedohodla-na-embargu-na-ruskou-ropu-pokusi-se-o-to-jeste-rano-pred-summitem/